Innowacje (i zmiana roli)

Innowacje (i zmiana roli)

Jak być może wiecie – od lat interesuje mnie temat nowych technologii, innowacji, nowoczesnych gadżetów i tego co przyszłość związana z technologią nam niesie. I dotyczy to zarówno technologii, konkretnych rozwiązań, firm, biznesu, ale również (a może przede wszystkim) wpływu na nasze życie i życie naszych dzieci.

Myślę, że widzieliście to wielokrotnie – w moim blogu, na Facebooku, na konferencjach czy podczas rozmów ze mną, że to temat mocno mnie interesujący.

I tak też wyglądała trochę moja dotychczasowa praca w Microsoft…

DX – Nowe Technologie (2007-2015)

Rozpoczynając pracę w Microsoft (prawie 12 lat temu) trafiłem do idealnego działu DPE/DX, który po polsku był Działem Nowych Technologii. Zajmowaliśmy się rzeczami, których jeszcze nie było na rynku, albo były w bardzo wczesnej fazie. Mieliśmy o nich zacząć opowiadać na tyle wcześnie, aby firmy mogły za 2-3 lata rozpocząć korzystanie z takich technologii produkcyjnie.

Tak na przykład robiłem prowadząc już w 2008 roku (ponad 10 lat temu!) prezentacje o Cloud Computing (jak dziś pamiętam sesje o tym jak to chmura NIE zabierze pracy specjalistom IT – co wtedy było jedną z większych obaw). Wtedy chmura to było słowo, którego wiele osób nie rozumiało i zaczynałem od opisywania podstaw (do dziś post o tym Co to jest chmura (Cloud Computing) cieszy się ogromnym powodzeniem i nadal jest aktualny), żeby później z roku na rok coraz więcej mówić o praktycznych jej zastosowaniach i konkretach technologicznych.

Zawsze mówiąc o nowych technologiach chciałem pokazywać je w jak najprostszej formie, łatwo przyswajalnej nawet dla kogoś kto nie śledzi nowinek technologicznych.

Tak przez prawie 9 lat, pracując jako Technical Evangelist w DX (wtedy też powstała marka ewangelista.it), byłem bardzo do przodu z technologiami.

Wsparcie Premier Support (2015-2019)

Po przygodzie w DX, na prawie równe 3 lata przeniosłem się do działu Microsoft Services (co robi ten dział opisałem w poście Co to jest Microsoft Services?). Plan z mojej strony był taki, aby poznać lepiej rzeczywiste problemy i wyzwania firm, działów IT, biznesu.

Tam, jako Technical Account Manager (TAM), wspierałem Klientów w ich codziennej pracy (głównie w działach IT) w ramach naszego najwyższego poziomu wsparcia Premier Support. O szczegółach tej pracy pisałem w osobnym poście pt. Co robiłem przez 3 lata jako TAM?.

I mimo, że wielu moich Klientów miało innowacyjne rozwiązania i robiło naprawdę świetne rzeczy to jednak miałem wrażenie, że nie mogłem tam w pełni oddać się mojej pasji związanej z innowacjami. Dlatego szukałem czegoś, co miałoby nadal bardzo duży kontakt z technologią dotykającą przyszłości, najlepiej na jeszcze większą skalę.

CEE App Innovation Lead (2019+)

W tych moich poszukiwaniach zawędrowałem trochę dalej niż do Polski 🙂 i oficjalnie od 15 kwietnia rozpocząłem pracę na stanowisku CEE App Innovation Lead.

App Innovation

W ramach mojej nowej roli jako App Innovation Lead będę miał za zadanie pomóc Klientom i Partnerom poznać, a następnie wykorzystać i wdrożyć najnowsze rozwiązania technologiczne jakie dostarcza Microsoft do tworzenia innowacyjnych rozwiązań i aplikacji.

Oczywiście nie wszystko będę robił sam, bo mamy w Microsoft dużo więcej osób bardziej technicznych niż ja, na dodatek mamy też dużo więcej osób bardziej biznesowych niż ja. Ale mam nadzieję, że moja wiedza i pasja do technologii i innowacji pozwoli mi zaplanować i skoordynować te działania.

Tym bardziej, że moim obszarem działania będzie nie tylko Polska, ale duuuużo większy obszar…

Region CEE

CEE to skrót od Central and Eastern Europe i w nomenklaturze Microsoft jest to nazwa całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej, w skład którego wchodzą 33 kraje (14 krajów Unii Europejskiej i 19 krajów spoza UE), które w sumie mają 420 mln mieszkańców i w których ludzie posługują się 22 różnymi językami!

Można powiedzieć, że rozciągają się one od Polski na południe (aż do Grecji/Cypru) i na wschód (aż po Rosję/Mongolię). Największe kraje tego regionu to Rosja, Polska, Czechy i Słowacja, Węgry oraz Rumunia.

Region CEE (Central and Eastern Europe – Europa Środkowo-Wschodnia)

To właśnie będzie zakres działania w mojej nowej roli 🙂

Jeszcze nie raz będę pisał i mówił o innowacjach, ale na początek (żeby nie było tylko „ogłoszeń parafialnych”) to pozwolę sobię opowiedzieć Wam w skrócie jak Microsoft podchodzi do innowacji w rzeczywistych zastosowaniach i rzeczywistym świecie.

Innowacje w rzeczywistości

O ile na moich prezentacjach czy w moich postach (np. na Facebooku) często pokazuje technologie jeszcze w sferze planów, marzeń czy koncepcji, to w rzeczywistości ten świat jest trochę bardziej twardo stąpający na nogach.

Moją rolą będzie łączyć te dwa światy – ten jak z filmów sci-fi czy koncepcyjnych teorii, z tym co firmy chcą i potrzebują robić już dziś.

W rzeczywistym świecie wiele firm nadal jest po lewej stronie tego obrazka (do którego swoją drogą będziemy jeszcze wracali w kolejnych postach) – czyli w swojej serwerowni, w aplikacjach sprzed 10-20 lat, w klasycznym podejściu do działania biznesu.

Natomiast w świecie zmieniło się tak wiele, że duża część firm nie jest w stanie (sama) nadążyć za tymi zmianami, a często ta bardziej żwawa konkurencja (lub kompletnie nowa, bez długu technologicznego) jest w stanie wyskoczyć mocno do przodu, a czasem nawet zostawić tradycyjne biznesy daleko w tyle.

Zapewne każdy z Was kojarzy Ubera, Netflixa, Spotify i pewnie dziesiątki firm tego pokroju, które pojawiły się w ostatnich latach i teraz są jednymi z większych biznesów. To wszystko (moim zdaniem) zasługa dobrego pomysłu oraz innowacji technologicznych.

O tym jak wyłapywać te innowacyjne technologie, jak wykorzystywać je w swoim biznesie, jakie formy wdrażaniach tych technologii wybierać, gdzie szukać pomocy w ich poznawaniu i implementacji… Chcielibyście o tym poczytać i/lub posłuchać?

Jesli tak, to nie zanudzając Was (na początek), pozwolę sobię zakończyć moją opowieść tutaj, ale obiecuję, że to nie koniec 🙂 I mam nadzieję, że kolejne moje posty (i działania) dadzą Wam sporo wartości w tych tematach.

Autor
ewangelista.IT
Join the discussion

1 komentarz
ewangelista.IT