Jakiś czas temu wspominałem już o programie IT Pro Momentum. Nadszedł wreszcie czas, żebym napisał o nim kilka słów, bo myślę, że to naprawdę rewelacyjna propozycja Microsoft dla ludzi, którzy chcą testować nowe technologie Microsoft w swojej firmie.
Co to za program?
W dużym skrócie IT Pro Momentum to program skupiony na wspieraniu osób nazywanych „early adopters”. Czyli tak naprawde IT Prosów, którzy chcą próbować wdrażać w swoich firmach (małe i średnie firmy) nowe technologie Microsoft, które są jeszcze w wersjach beta.
Czy to program dla mnie?
Poniżej kilka ciekawych pytań które pomogą Wam sprawdzić, czy program jest odpowiedni dla Was:
- Czy chcesz poznawać nowe technologie Microsoft?
- Potrzebujesz pomocy przy poznawaniu i wdrażaniu nowych technologii Microsoft?
- Masz chęć przetestować i wdrożyć rozwiązania pilotażowe w swoim firmowym środowisku testowym/produkcyjnym?
- Chcesz mieć dostęp do zamkniętych forów i grup produktowych w Redmont?
- Chcesz się podzielić swoim doświadczeniem z tych wdrożeń z innymi IT Prosami na całym świecie?
Jeśli na wszystkie pytania odpowiedzieliście TAK to jest to program właśnie dla Was. A teraz trochę szczegółów.
Etapy uczestnictwa
Jak zobaczycie na rysunku poniżej program dzieli się na 4 zasadnicze etapy:
- Evaluate – kiedy macie ochotę poczytać o nowych produktach lub znaleźć informacje, które często nie są jeszcze dostępne szeroko (potrzebne Wam będą te informacje i stąd dostęp do materiałów technicznych oraz zamkniętych forów)
- Plan – kiedy tworzycie już jakiś plan wdrożenia którejś technologii w środowisku testowym lub produkcyjnym (potrzebne będzie Wam w takim razie oprogramowanie)
- Pilot – kiedy już macie gotowy plan i zaczynacie wdrażać technologie w Waszym środowisku (przyda Wam się prawdziwe wsparcie w postaci grup produktowych)
- Share – kiedy wdrożyliście już jakąś technologie i macie ochotę podzielić się Waszymi wrażeniami z wdrożenia (bo przecież warto się pochwalić Waszą pracą)
Konkretne korzyści
Przystępując do programu otrzymacie całkiem sporą ilość „prezentów”, które będą zależały od etapu na jakim będziecie w danym momencie w tym programie.
Zależności korzyści od etapu programu pokazuje rysunek, który już widzieliście powyżej.
A konkretnie są to następujące benefity:
- Mocno techniczny content – przygotowywany specjalnie na potrzeby programu, ale też zebrany z wielu miejsc w sieci (czasami ciężkich do znalezienia)
- Zarządzane fora – na których odpowiadają ludzie z grup produktowych, ITE z całego świata oraz grupa kilku osób technicznych z korporacji
- Subskrybcja TechNet+ Direct – czyli nieograniczony dostęp do kompletu oprogramowania (w pełnych, nieograniczonych czasowo wersjach) Microsoft do wykorzystania w celach testowych
- PSS Support – mailowe wsparcie ze strony grup produktowych z gwarantowanych czasem reakcji (24h), który normalnie jest praktycznie nieosiągalny
- Szeroka dystrybucja – informacje o przeprowadzanych projektach mogą być wykorzystywane na całym świecie np. przez grupy produktowe
Wszystkie te korzyści są dostępne za darmo na rok czasu!
Oprogramowanie objęte programem
Przypomnę tylko, że aby brać aktywny udział w programie (i otrzymywać wszelkie korzyści z tym związane) należy wykorzystywać najnowsze oprogramowanie Microsoft w środowisku testowym lub produkcyjnym w firmie, w której pracujesz (obejmuje to małe i średnie firmy).
I jest to głównie oprogramowanie w wersjach beta (bo po to jest ten program). Poniżej lista technologii aktualnie wspieranych przez program IT Pro Momentum
- Forefront : ClientForefront : Server
- Forefront : Edge
- Sharepoint Server 2007
- System Center : Configuration Manager
- System Center : Operations Manager
- System Center : Essentials
- SQL Server 2008
- Windows Compute Cluster 2003
- Windows Server 2008 : AD
- Windows Server 2008 : IIS7
- Windows Server 2008 : NAP
- Windows Server 2008 : Networking
- Windows Server 2008 : Powershell
- Windows Server 2008 : Virtualization
- Windows Vista : Secure Deployment
Dodać muszę, że lista ta będzie się sukcesywanie i bardzo dynamicznie zmieniała (będą ubywały produkty ale i będą pojawiały się nowe).
Dzieje się tak ponieważ po około 6-12 miesiącach po wyjściu finalnej wersji danej technologii program przestanie wspierać te technologie. Powód jest prosty – po tym czasie pojawi się już bardzo dużo materiałów (wysokiej jakości) dostępnych na stronach TechNet czy MSDN.
Proponuję się więc oczywiście spieszyć jeśli macie ochotę skorzystać z którychś z wyżej wymienionych technologii. Bo od wprowadzenia programu wycofano już np. Vistę czy Virtual Server.
Momentum vs. TAP i RDP
Mogą Wam się nasuwać pytania dotyczące różnic między programem Momentum a innymi programami typu TAP czy RDP. Jeśli nie wiecie co to za programy to możecie nie czytać poniższego akapitu, ale jeśli wiecie to zobaczcie główne różnice między nimi.
- Momentum to wiele technologii (TAP to najczęściej 1 produkt)
- Momentum obejmuje IT Prosów indywidualnie (TAP jest dla firm)
- Momentum jest dla osób z małych i dużych firm (TAP jest głównie dla klientów EPG)
- Momentum nie ma w zasadzie limitów miejsc (TAP jest zazwyczaj mocno ograniczony liczbą miejsc)
Jak się zgłosić?
Można się zgłosić do osób odpowiedzialnych za ten program lub dowolnego ITE na świecie.
Ja oczywiście proponuję Wam kontakt ze mną. Po krótkiej rozmowie (mailowej lub telefonicznej) wyślę Wam zaproszenie do programu mailem – jeśli oczywiście spełnicie wymagania związane głównie z pracą w małej lub średniej firmie i chęcią wykorzystania korzyści przy wdrożeniu tych rozwiązań w Waszym środowisku. Będziecie wtedy w stanie stworzyć sobie konto i zalogować się na stronie IT Pro Momentum, gdzie będziecie mieli dostęp do tego wszystkiego o czym pisałem.
Zachęcam więc do przemyślenia tego, czy czasem nie jest to program właśnie dla Was.
Gdyby ktoś jeszcze miał jakieś pytania do jestem do Waszej dyspozycji – czy to w komentarzach czy mailowo. Jeśli pojawią się jakieś pytania to postaram się odpowiedzieć na nie i dodać to wszystko (pytania i odpowiedzi) do bloga.