Mimo, że informacje na ten temat pojawiły się na sesji generalnej konferencji MMS 2008, to teraz dopiero światło dzienne ujrzał oficjalny dokument.
Można w nim przeczytać, że Microsoft zmigrował całą swoją infrastrukturę obsługującą portale TechNet i MSDN do maszyn wirtualnych działających oczywiście w oparciu o Hyper-V.
Myślę, że to naprawdę dobra wiadomość pokazująca rzeczywiste użycie wirtualizacji w produkcyjnym środowisku. Microsoft uznał, że Hyper-V (mimo, że dopiero w wersji RC0) jest na tyle stabilny, wydajny i użyteczny – że można go użyć do tak dużego środowiska.
Dla przybliżenia całej sprawy dodam, że witryna TechNet jest otwierana dziennie ponad 1 milion razy (MSDN ma 3 miliony odsłon dziennie).
Technikalia
Od strony technicznej, na dużym poziomie ogólności, wszystko wygląda jak na rysunku poniżej:
Zwirtualizowane zostały wszystkie serwery front-end z IIS7, które działają na Hyper-V RC0 – każdy ma do dyspoyzcji 4 wirtualne procesory i 10GB RAM.
Fizyczne maszyny na których to działa (na każdej działają 3 wirtualne maszyny) mają 2 procesory quad-core oraz 32 GB RAM.
Natomiast w wersji niezwirtualizowanej działają serwery bazodanowe (back-end), które są w tle całej infrastruktury.
Korzyści?
W wypadku wirtualizacji wydajność nie jest aż tak krytycznie ważna jak czasami się sądzi.
Wirtualizacja ma 4 główne korzyści (moim zdaniem):
- Zmniejsza koszty zarządzania (też dzięki System Center
- Zmniejsza koszty utrzymania maszyn (prąd, miejsce)
- Konsoliduje maszyny (mamy ich mniej)
- Ułatwia wdrażanie, przepięcia, backup i odtwarzanie w przypadku awarii
I pewnie te korzyści odczuje ekipa administrująca witrynami TechNet i MSDN – czego oczywiście im życzę.
A na koniec dodam, że już na dniach pojawi się na portalu WSS.pl ciekawy wywiad z Adamem Bogobowiczem, z którym miałem okazję porozmawiac przy okazji spotkania “Wirtualizacja od kuchni”.
Adam m.in. opowiedział mi o korzyściach z wirtualizacji, również tych dla IT Prosa (a nie tylko dla firmy), powiedział jak jego zdaniem powinien się rozwijać IT Pro w temacie wirtualizacji ale też odpowiedział na kilka pytań technicznych.