Co to jest Microsoft Services? I jak pomagamy!

Co to jest Microsoft Services? I jak pomagamy!

Długo się zbierałem do napisania tego cyklu postów, ale nie tylko ze względu na ograniczenia czasowe, ale przede wszystkim ze względu na to, że chciałem dobrze poczuć moje nowe miejsce pracy, dobrze je poznać i co najważniejsze opisać je dla Was tak jak zawsze – w prostym języku, z najważniejszymi faktami i ciekawostkami, których nie można znaleźć nigdzie indziej 🙂

Zapraszam Was więc dziś do poznania stosunkowo mało znanego (szerszemu gronu) świata Microsoft – świata dedykowanych usług, które świadczymy własnymi rękami dla swoich Klientów. Usług, dzięki którym firmy mogą o wiele lepiej i mocniej wykorzystać oprogramowanie, które już posiadają lub które chciałby mieć.

Dziś więc opowiem Wam o tym:

  • Czym jest teraz Microsoft? I co robi?
  • Czym są Microsoft Services?
  • Kto pracuje w Microsoft Services i kogo macie do dyspozycji?
  • Jak skorzystać z usług Microsoft Services?

W kolejnych postach z tej serii będę chciał wejść głębiej w poszczególne elementy + jeśli pojawią się pytania lub wątpliwości to z chęcią będę je drążył i opisywał. Ale od początku…

Czym jest teraz Microsoft? I co robi?

imageTo czym kierujemy się od jakiegoś czasu jako firma – bardzo dobrze określa nasza misja zredefiniowana przez naszego CEO jakiś czas temu:

Our mission is to empower every person and every organization on the planet to achieve more.

Jak to robimy?

Oprogramowanie

Firma Microsoft chyba najlepiej znana jest ze swoich historycznych korzeni – firmy tworzącej oprogramowanie.

I tak zaczynając od najpopularniejszych – systemu operacyjnego Windows (zarówno najnowszego klienckiego – Windows 10 jak i serwerowego Windows Server 2016) i zestawu aplikacji Office… Aby później przejść przez takie oprogramowanie jak przeglądarka internetowa (Internet Explorer i Edge), aplikacje systemowe (jak Windows Media Player, Paint, itp.), aplikacje dla programistów (Visual Studio, TFS), komunikator (Skype), a nawet gry. Plus oczywiście wiele, wiele innych.

W tym specjalizowaliśmy się od zawsze i na pewno od tego nie odejdziemy. Bo tylko dobrze zrobione oprogramowanie może pomagać ludziom i firmom. I owszem mieliśmy lepsze lub gorsze dni, ale na pewno nie ustajemy w ulepszaniu tej kluczowej dla nas gałęzi.

Chmura

Od pewnego czasu Microsoft znany jest również ze świata chmurowego, w który zainwestowaliśmy gigantyczne pieniądze, ogromne zasoby oraz bardzo duży wysiłek. W tym upatrujemy przyszłość naszą i wielu firm na świecie.

Tu pojawiają się znane Wam rozwiązania jak np. Microsoft Azure (nasza chmura w postaci infrastruktury IaaS oraz platformy PaaS oraz całego szeregu różnych usług, o których jeszcze napiszę), Office 365 (tu zarówno Exchange i SharePoint, ale też zupełnie inna forma dystrybucji rozwiązań Office) jak i Dynamics CRM Online.

W chmurze mamy również sporo rozwiązań dla konsumentów (jak OneDrive, Xbox Live, MSN, Bing czy Groove).

Sprzęt

Microsoft dosyć wcześniej zaczął produkować sprzęt pod swoją marką. Ale w ostatnich latach bardzo mocno widać jak szeroko w tym świecie sprzętu poszliśmy. Nasze logo zobaczycie na konsolach (Xbox), telefonach (Lumia), komputerach (Surface), akcesoriach (myszy, klawiatury, kamery, słuchawki), elektronice „noszonej” (Band) oraz w urządzeniach przyszłości (Surface Hub i HoloLens).

Bardzo mocno otwieramy się też na świat IoT (Internet of Things). My ten świat wspieramy przede wszystkim przez nasze usługi w chmurze, które finalnie umożliwiają komunikacje (i wiele innych aspektów) sprzętu produkowanego przez wielu producentów.

Czym są Microsoft Services?

To przejdźmy teraz do tego co robi dział, w którym mam ogromną przyjemność pracować od stycznia tego roku. Tutaj naszą misję można opisać jako:

Empowering your Enterprise to do more and achieve more in a mobile-first, cloud-first world

Co ja często opisuję i rozwijam (już po polsku) jako:

Microsoft Services pomaga firmom na całym świecie zmaksymalizować korzyści z inwestycji w produkty i technologie Microsoft.

To górnolotne słowa, ale dobrze finalnie opisują to co robimy i teraz opowiem Wam o tym w szczegółach i na przykładach. Wyobraźcie sobie, że kupujecie jako firma (bo na nich się skupiamy w kontekście Microsoft Services) nasze oprogramowanie. Macie kilka sposobów, aby je wdrożyć a później utrzymywać:

1. Samoobsługa

Możecie zrobić to sami. Jeśli macie jednoosobową firmę albo naprawdę niewielkie przedsiębiorstwo – to pewnie uda się to zrobić. Ewentualnie w dużej firmie też może się to udać – o ile macie tam świetny i doświadczony zespół ekspertów, a oni mają na to czas. Tu często problemem jest to, że tacy eksperci są zaangażowani w bieżące rzeczy i nie mają kiedy pomyśleć o rozwoju infrastruktury firmy.

2. Wsparcie przez kogoś

Możecie również znaleźć przysłowiowego „Pana Zenka”, który w ramach określonej zapłaty zrobi Wam takie wdrożenie, a później utrzyma Wasze serwery. I ogólnie raczej „będzie Pan zadowolony„, aczkolwiek w tej sytuacji dużo zależy od tego, czy ta pojedyńcza osoba jest na czasie z technologią, nie choruje, nie ma zbyt wielu Klientów (bo jak będziecie mieć pożar to może się okazać, że inny Klient też będzie miał), itp. Czasem się to sprawdzi, ale to ryzykowna ścieżka.

3. Wsparcie przez Partnerów

Jeśli jesteście średnią lub dużą organizacją to być może korzystacie ze wsparcia naszych firm partnerskich. To również świetni eksperci, którzy mogą pomóc w określonym projekcie lub przejąć obsługę Waszej firmy na stałe. W bardzo wielu sprawach będzie to bardzo dobry wybór jeśli chodzi o wsparcie.

4. Wsparcie przez producenta (Microsoft)

Ale tu wkracza mój dział – Microsoft Services. Wyobraźcie sobie teraz, że do dyspozycji macie już nie tylko świetnych ekspertów od Partnera, ale inżynierów, którzy są bardzo blisko tworzonych produktów, mają dostęp do wiedzy u źródła, mogą eskalować zgłoszenia bezpośrednio do grupy tworzącej produkt, regularnie biorą udział we wdrożeniach (i nie są tylko teoretykami), spotkali wiele różnych przypadków, dbają o swój własny rozwój. Ale sama wiedza techniczna to nie wszystko…

Kto pracuje w Microsoft Services i kogo macie do dyspozycji?

Kiedy początkowo słyszałem o naszym dziale usług to kojarzyłem pojedyncze osoby, ale nie potrafiłem ogarnąć pewnej struktury oraz tego kto w czym może pomóc. I co ważne – jak to się spina w całość.

Okazuje się, że Microsoft Services są naprawdę bardzo dobrze zorganizowane do tego, aby pomóc Klientowi w pełnym cyklu życia IT.

All Hands 2016.06.10 - PSG One Services Approach

Kogo więc możecie mieć do dyspozycji?

PLAN I STRATEGIA – Enterprise Strategy / Digitial Architects

Bez dobrego planu nawet najlepsze wdrożenia nie osiągną dużego sukcesu i być może zostaną tylko zabawkami dla samego IT. W ramach działań naszych Enterprise Architects (już za kilka dni Digital Architects) jesteśmy w stanie lepiej poznać Wasz biznes oraz połączyć to czego on oczekuje z tym, co IT może i powinno dostarczyć. Finalnie może powstać realna i dobrze zbudowana strategia IT.

Osoby te, to ludzie z ogromnym doświadczeniem w branży IT oraz biznesie. Często byli szefami działów IT, konsultantami dla zarządów dużych firm, prowadzili duże projekty, wiedzą jak działa biznes i czego oczekuje od IT. Są w stanie pogodzić wymogi biznesu oraz realia świata IT. Równie dobrze im się rozmawia z prezesami największych firm jak i szefami działów IT.

Ja mam ogromną przyjemność pracować na co dzień z jednym z takich architektów – Mateusz Stefański pomaga moim Klientom dopasować działania działów IT do strategii biznesowych całej firmy. Po takich rozmowach i pracach kończą się często argumenty, że „IT jest tylko centrum kosztów” i biznes zaczyna widzieć IT jako część firmy, bez której nie będzie innowacji i rozwoju.

WDROŻENIE – Consulting Services

Po przygotowaniu dobrego planu biznesowo-technologicznego i strategii IT warto pójść trochę głębiej. M.in. zbudować architekturę rozwiązania dopasowaną do potrzeb firmy. Nad tym pracują nasi Solution Architects. To oni mają szeroką wiedzę o tym jak produkty potrafią łączyć się w rozwiązania i jak te rozwiązania powinny zostać przygotowane dla określonych Klientów.

Kiedy trzeba plan wdrożyć w życie do gry wchodzą Konsultanci. Osoby, które są stanie pomóc przygotować i zrobić wdrożenie, przed i po też wszelkiego rodzaju dokumentacje. Mają wiedzę techniczną pozwalającą im bezproblemowo przeprowadzać takie wdrożenia.

Aby prace dobrze zorganizować mamy również Engagement Managerów (EM), którzy są w stanie poprowadzić cały projekt wdrożenia od A do Z oraz zadbać o to, aby wszystko wydarzyło się na czas oraz w odpowiedniej jakości (Quality Assurance). Tu na przykład dla moich Klientów pracuję razem z Piotrem Kwiatkowskim.

UTRZYMANIE – Premier Support

Kiedy wszystko jest już wdrożone i działa w firmie (bez względu nawet na to, kto to wdrażał), są sytuacje kiedy potrzebne jest bieżące wsparcie w utrzymaniu infrastruktury.

Są tu zarówno sytuacje wsparcia proaktywnego, kiedy coś można zaplanować i przygotować się do tego (np. migracje czy aktualizacje, ale też rozwój kadry IT), jak i sytuacje nagłe i awaryjne, gdzie potrzebne jest wsparcie reaktywne, dostępne natychmiast.

W wypadku wsparcia proaktywnego mam przyjemność pracować z wieloma Premier Field Engineers (PFE), którzy są świetnymi ekspertami z dostępem do najnowszej wiedzy i technologii. O nich na pewno w przyszłości jeszcze sporo napiszę.

Wsparcie reaktywne świadczą nasi Support Engineers. W razie awarii w Waszej infrastrukturze są w stanie w bardzo krótkim czasie (nawet do 1 godziny) odezwać się do Was i rozpocząć diagnozowanie problemu. Mają za sobą dużą organizację oraz inżynierów z innych krajów, dzięki czemu są w stanie świadczyć te usługi 24/7/365 (follow the sun). A w razie problemów mają możliwości eskalacji problemów (również do grupy produktowej tworzącej dany produkt).

W całej tej układance jeszcze jest Technical Account Manager (TAM), który na rynku IT częściej jest określany mianem Service Delivery Manager (SDM). Jest to osoba, która dba o to, aby dany Klient miał zapewniony dostęp do tych świetnych inżynierów. Ale przede wszytskim jest w stanie zaplanować z Klientem jak optymalnie skorzystać z naszych usług, aby efekty były wymierne i bardzo pozytywnie odbierane (w IT oraz biznesie). Jest też bezpośrednim punktem kontaktu dla Klienta w Microsoft i pomaga w wielu różnych sprawach. Zarządza on również dla Klienta jego sytuacjami kryzysowymi, kiedy potrzebna jest natychmiastowa pomoc.

Ja właśnie jestem jednym z takich TAMów 🙂 Ale o tym też w przyszłości będzie więcej…

Ilu nas jest?

I tak jak pisałem wcześniej – sama wiedza techniczna nie jest wystarczająca. Ba, nawet poszerzenie jest o architektów czy współpracę bliżej biznesu również. W naszym wypadku – za nami stoi naprawdę ogromna liczba osób, która jest w stanie pomóc bardzo kompleksowo i bez martwienia się o to, czy nie zostaniesz na lodzie w krytycznym momencie.

Jako ciekawostkę powiem, że na całym świecie jest ponad 20 tysięcy osób pracujących w organizacji Microsoft Services (w tym konsultantów, architektów, inżynierów), którzy świadczą usługi w 191 krajach, wspierając 46 różnych języków.

Jeśli chodzi o Polskę to jest nas w naszej organizacji ok. 40 osób (w tym aż 16 TAMów). Ale do tego dochodzą specjaliści (inżynierowie, konsultanci, architekci), którzy pracują dla organizacji regionalnej. Fizycznie są natomiast w Polsce i są dostępni dla naszych Klientów (tu jest nas około 50 osób).

To naprawdę duża organizacja, która nie boi się nawet największych projektów i która jest w stanie świadczyć usługi na najwyższym poziomie.

Jak skorzystać z usług Microsoft Services?

Teraz już wiecie jak wygląda nasz dział i organizacja, który świadczy usługi na najwyższym możliwym poziomie.

Z usług Microsoft Services mogą skorzystać praktycznie dowolne firmy. Współpracujemy z bardzo dużą liczbą Klientów w Polsce – zaczynając od mniejszych firm, poprzez te średnie, a kończąć na dużych korporacjach, które działają w wielu krajach na świecie.

Gdybyście byli zainteresowani którąkolwiek formą wsparcia (ESP, Consulting, Premier Support) – możecie spokojnie odezwać się do mnie (na adres mariusz.kedziora@microsoft.com), najlepiej pisząc mi jaką firmą jesteście (wielkość) i czym bylibyście zainteresowani oraz z czym macie problemy, w których moglibyśmy pomóc. Ja wtedy będę mógł przekazać Waszego maila do odpowiednich osób, które będą w stanie zaprezentować Wam szczegóły naszej oferty. My przedstawiamy taką ofertę i po podpisaniu odpowiednich umów – jesteśmy w stanie praktycznie od ręki rozpocząć wsparcie dla Was.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania – zapraszam do kontaktu, czy to w komentarzach (pewnie najlepiej, bo więcej osób skorzysta) czy mailowo. Mam nadzieję, że zainteresowałem Was tematem wspierania firm przez Microsoft Services.

PS. Pisałem o naszych usługach w kontekście infrastruktury. Ale dotyczy to również zespołów programistów. Mamy zarówno specjalistów w tych tematach jak i określone usługi, które pozwalają wspierać rozwój oraz przeglądy aplikacji/kodu. Ale do tego tematu jeszcze wrócę w przyszłości.

Autor
ewangelista.IT
Join the discussion

ewangelista.IT